Dijital Bir Klinik , Bursa'nın İhtiyacı Olan Kaliteli Diş Hekimliği

Dijital Bir Klinik , Bursa’nın İhtiyacı Olan Kaliteli Diş Hekimliği

Son yıllarda teknolojideki büyük ilerlemeler ile oluşan dijital devrim, diş hekimliğinin de vazgeçilmezi haline gelmiştir.Özellikle görüntüleme sistemlerinde ki gelişimle birlikte hasta ağzından eski tip kaşıkla ölçü almak yavaş yavaş rafa kalkmış yerine yüksek çözünürlükteki kameralar ile alınan dijital ölçüler kullanılmaya başlanmıştır.Bu teknolojide en öne çıkanı Alman üretici Sirona’nın CEREC adlı sistemidir.Bu sistemde alınan dijital kayıt dan sonra bilgisayar üzerinde software aracılığıyla dişin tasarımı çok kısa bir sürede yapılıp yine aynı sistemin bir parçası olan freze ünitesinde hazırlanıp 1 saat gibi bir sürede diş dijital ölçü alınan yere uygulanabilmektedir.Bu sayede normalde 1 hafta kadar süren ölçü ve teknisyenlik işlemleri 1 saat gibi bir sürede çağımızın gerektirdiği hızda bitirilmektedir.Özellikle estetik diş hekimliğinin en önemli unsurlarını oluşturan tam seramik metalsiz restorasyonların tamamı bu tip makinelerde kazınarak dişler oluşturulabilmektedir.Eski tip ölçü sistemlerinde oluşabilecek ölçünün yanlış çıkması, hazırlanan alçı modelin hatalı olması gibi dezavantajlar bu şekilde bertaraf edilip mükemmel restorasyonlar yapılmasının önü tamamen açılmıştır.

Dijital diş hekimliği, diş hekimliğindeki klasik yöntemlerle yapılan işlemlerin akıllı bir ağız içi tarayıcı ve bilgisayar yardımıyla yapılmasıdır.

Dijital diş hekimliği ile daimi ve geçici porselen dişler, köprü dişler (kaplama diş, porselen diş) , porselen ve kompozit inley ve onley diş dolguları, dental implant üstü kuron (porselen diş) ve köprü diş protezleri yapılır.

Dijital diş hekimliğinde CEREC denilen akıllı bir bilgisayar kullanılır. Bu bilgisayarın ağız içi tarayıcısı ile ağız içinden dakikalar içinde ölçü alınır ve alınan görüntülerden bilgisayar ortamında sanal bir model oluşturulur. Bu sanal model üzerinde bilgisayar programı ile dişin tasarımı yapılır. Tasarımı yapılan diş CEREC üretim ünitesinde üretilir. Bu sistemi bir nevi üç boyutlu tarayıcı ve yazıcı olarak tanımlayabiliriz.

Ağız içi tarayıcıyla ölçü almak 3-5 dakika kadar sürer. Yeni dişiniz aynı gün içerisinde hazırlanıp yapıştırılır.

Dijital diş hekimliğinde ağız içinden dakikalar içinde ölçü alınıp, yeni dişleriniz üretildiği için, aynı gün içerisinde yeni dişleriniz yapıştırılır. Klasik diş hekimliğinde kullanılan ölçü kaşığı ve ölçü malzemelerinin kullanımına gerek yoktur. Öğürme refleksi olan hastalar için bu büyük bir avantajdır. Ayrıca çok daha uyumlu ve hatasız dişler yapılabilir.

Yapılacak dişlerin bölgesine ve gelen kuvvetlerin yoğunluğuna göre malzeme seçimi hekim tarafından belirlenir. Dijital diş hekimliğinde zirkonya, empress, kompozit ve kompozit-porselen karışımı malzemeler kullanılır.

Dijital diş hekimliğiyle hareketli diş protezleri (tam, bölümlü, takıp çıkartmalı) şimdilik yapılamamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir