Mutluluk İçin Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Mutluluk İçin Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Herkesi memnun edemezsiniz. Bu nedenle insanların ne düşündüğünü boş verip, geçmişte yaşadığınız kötü anıları unutun ve yaşadığınız ana odaklanın. Başarmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için kendinize güvenin.

Yaşadığınız her an mutlu olmanın imkansız olduğunu herkes bilir ve üzüntünün kaçınılmaz olduğu belli durumlar vardır. Fakat genellikle mutluluğunuzun tamamen bir seçim meselesi olduğunu bildiğiniz zaman kendinizi melankolik hissetmeye başlayabilirsiniz.

Yaşadığınız modern hayatın gelenekler, engeller, korkular, mücadeleler gibi tuzakları mutluluğunuzun önüne geçebilir. Fakat en kötü durumda bile minnettar olmanız için hayatın size her zaman nedenler sunduğunu ve bu güven veren duyguyu hissedebilmek için en karanlık günlerin bile bir anlamı olduğunu unutmayın. Tüm bunlarla rahatça baş edebilmek için yapmanız gereken tek şey gerçek anlamda mutlu olmanızı engelleyen bazı kötü alışkanlıklardan kurtulmaktır.

Mutlu bir hayata başlamak için kurtulmanız gereken 10 kötü alışkanlığın listesini aşağıda bulabilirsiniz.

İnsanların ne söylediğini düşünmekten vazgeçin

İnsanlar doğaları gereği sosyal canlılar olduğu ve kabul görmemekten endişe duyduklarından dolayı bu sizin için zor bir durum olabilir. Fakat insanları devamlı mutlu etmeye çalışmak ve sizin hakkınızda ne düşündükleri konusunda endişe etmek tam anlamıyla zaman ve enerji israfıdır. İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünün ilk etapta bakmanız gereken bir mesele olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Her zaman haklı olmadığınızı unutmayın

Haklı olmak herkesin hoşuna gider ve bazen haklı olduğunuzdan %100 emin olursunuz. Fakat bu her zaman haklı olduğunuz anlamına gelmez ve en mantıklı olan şey hatalı olduğunuzda bunu kabul etmektir. Her zaman haklı olduğu konusunda ısrarcı olan insanlar dramatik ilişkiler yaşayan, daha stresli tiplerdir. Bu da çevrelerindeki herkesi etkiler.

Çok endişeli olmayın

Hayatta kesin olan bir şey vardır: Stres, endişe ve hatta depresyon gibi problemleri mutlaka tecrübe edeceksiniz. Fakat, enerjinizi olmasını istemediğiniz şeyleri düşünmek için harcamaya değer mi? Tabii ki bazı sorunlar kaçınılmazdır, ancak onlar hakkında endişelenip durmak bir çözüm değildir. Bu tarz şeylerin üzerinden atlayıp geçmeyi öğrenin ve hayatta gerçekleşen her şeyin bir sebebi olduğu düşüncesini benimseyin.

Güvensizliğe hoşçakal deyin

Dünyada sizinle tamamen aynı düşünen veya sizinle aynı özelliklere sahip başka bir kimse yoktur. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçip, aklınızda planladığınız şeyleri gerçekleştirmek için kendi beceri ve gücünüze güvenin. Eğer birileri sizin hakkınızda olumsuz bir şeyler söylerse, onları boş verin ve işleri kendi bildiğiniz gibi yapmaya devam edin.

Her şeyi kontrol altında tutma düşüncesini bırakın

Çevrenizde gerçekleşen her şeyi kontrol etme düşüncesinden vazgeçin.Her şey olacağına varır ve olup biter. Bu sırada endişelenmeniz gereken tek şey kendi varlığınızdır. İçinizden gelen her şeyi kontrol etme isteğini durdurduğunuz anda daha mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.

Geçmişi arkanızda bırakın

Birçok insanın bugün bile etkileri devam eden kötü tecrübeleri ve eski tavmaları vardır. Bu şekilde düşünün: Hayatınızdaki her bir bölüm sizin için bir derstir ve daha güçlü olmak için acılarınızdan ve üzüntülerinizden bir şeyler öğrenmeniz gerekir.

Parayla mutluluk satın alamazsınız

Eğer daha fazla para kazanmak için çok fazla çalışıyorsanız, bunu yanlış nedenlerden dolayı yapıyor olabilirsiniz. Eğer gerçek anlamda mutluluğa ulaşmak için paraya ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız, aslında bu durum sizi gerçek mutluluğu yaşamaktan alıkoyar.

Tabii ki para hayatınız için önemlidir ve satın alıp keyfini sürebileceğiniz birçok şey vardır… Fakat, gerçek mutluluğun ailenizi ve arkadaşlarınızı sevmekten geçtiği gerçeğini unutarak, zamanınızı çok daha fazla para kazanmak için heba etmeye değmez.

Daha az şikayet ederek, onun yerine çözümler bulmaya çalısın

Hayatınızın monotonluğundan, işinizden, ailenizden, eşinizden ve hatta genel olarak dünyadan şikayetçi olmayı bırakın. Eğer sizi mutsuz eden bir şey varsa durumu düzeltmenin bir yolunu bulun ya da oradan uzaklaşmayı öğrenin.

Korkularınızın sizi ele geçirmesine izin vermeyin

Endişe duymak normal bir şeydir ve hayatınızda kendinizi korkmuş hissettiğiniz belli noktalar olacaktır. Fakat korkularınız kendini gösterdiği zaman, yapmak istediğiniz şeyleri engellemesine ya da sizi fırsatları değerlendirmekten alıkoymasına izin veremezsiniz. Risk almak ve korkularınızın sizi teşvik edip güçlendirmesine izin vermek daha mantıklıdır.

Öfke ve gururunuzu serbest bırakın

Öfke ve gurur sizi daha sert hale getirip ilişkilerinize zarar verebilen ve mutsuz eden iki duygudur. Bağışlama hissinin tüm kalbinizi sarmasına izin vererek, sizi gerçek mutluluktan alıkoyan tüm olumsuz duygulardan kendinizi arındırın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir