Sinüs Lifting

Kafa kemikleri arasında, sinüs adı verilen hava boşlukları yer almaktadır. Üst çene arka bölge dişleri kaybedildiğinde, bu bölgenin üstünde yer alan sinüsler hava basıncının etkisiyle genişleyerek altındaki kemiğin incelmesine yol açarlar. Kaybedilen dişlerin yerine implant uygulayabilmek için belli miktarda kemik hacmine ihtiyaç vardır. Azalan kemik miktarını arttırmak amacıyla sinüs tabanının cerrahi olarak yükseltilmesi işlemine sinüs lifting adı verilir.

Sinüs lifting operasyonu uzman ve tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Hekiminiz muayeneniz sonucunda işlem için uygun olmadığınız sonucuna varırsa bunu size bildirecek ve alternatif tedavi seçeneklerini anlatacaktır.

Operasyon yapılacak bölge lokal olarak uyuşturulur ve diş eti kaldırılarak sinüsün yan işlem için seçilmiş uygun aletlerle bir pencere açılır. Sinüsün içini kaplayan sinüs membranı nazikçe yükseltilerek, alttaki kemikle arasına greft adı verilen kemik tozu yerleştirilir ve daha sonra operasyon alanı dikişlerle kapatılır.

Kanama olmaması için operasyon sonrası ilk 24 saat tükürülmemeli, sıcak gıdalar tüketilmemeli, sıcak banyodan uzak durulmalıdır. İşlem yapılan bölgeye dışarıdan buz uygulanabilir.

Operasyon bölgesinde enfeksiyon gelişmemesi ve iyi bir iyileşme için ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Sigaranın iyileşme üzerindeki olumsuz etkileri bilindiğinden bu süreçte sigara kullanılmamalıdır.

Operasyon alanını görmek için dudakları çekiştirmek, dikişlerin açılmasına sebep olabileceğinden yapılmamalıdır.

Basınçla burun temizliği yapmaktan kaçınılmalı ve ağız açık hapşırılmalıdır.

Hekimin reçete ettiği ilaçlar tam olarak tarif edildiği gibi kullanılmalı, hekimin bilgisi olmadan değişiklik yapılmamalıdır.

Sinüs lift yapılan bölgede hastanın kendi kemik yüksekliği 4 mm’den az ise implantları yerleştirebilmek için kemik tozlarının kemik dokusunda dönüşmesini beklemek gerekmektedir. Operasyondan sonra yaklaşık 6 ayda kemik dokusu yeterli sertliğe erişir ve implantlar yerleştirilebilir.

Sinüs lift operasyonu yapılan bölgede 4 mm’den fazla kemik mevcutsa sinüs lift operasyonuyla aynı anda implantları yerleştirmek mümkündür.

İşlem esnasında sinüs membranın inceliğine bağlı olarak yırtılmalar görülebilir. Ufak yırtıklar telafi edilebilirken daha büyük yırtıklar söz konusuysa operasyonu iptal etmek gerekebilir. Sinüs membran yırtıkları kendi kendine iyileşir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi işlem sırasında ve sonrasında kanama meydana gelebilir veya enfeksiyon gelişebilir. Bu komplikasyonlardan kaçınmak için hekimin önerilerine uymak verilen ilaçları kullanmak önem taşır.

Sinüs lifting operasyonları son teknoloji ürünü otomatik ve manuel cerrahi aletler ve yine yüksek teknoloji ile elde edilmiş steril ve başarısı yayınlarla kanıtlanmış greft materyalleri (kemik tozları) kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra operasyonlarda hekimin sağ kolu olan eğitimli ve tecrübeli yardımcı personelin ve yıllarını vererek edindiği uzmanlığı, bilgi birikimi ve tecrübesiyle işlemi gerçekleştiren hekimin emeği olmadan başarılı bir sinüs lift operasyonundan bahsedilemez. Bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda sinüs lift operasyonları hak ettikleri şekilde ücretlendirilirler. Bu unsurlardan bir ya da birkaçından feragat etmeden ucuza işlem yapmak mümkün değildir. Ucuz çalıştığını iddia eden yerlerde mutlaka gerekli malzemelerin ve uzman personelin varlığını sorgulamak gerekmektedir